- 15 1/2" Maximum Diameter
- 13" Stroke Length
- 5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Compressed Height | 5 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 11700 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8300 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | 9750 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 13500 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 6 in Stroke | 11900 lbf |
| Style No. | YI-3B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4850 lbf @ 1 in, 13500 lbf @ 2 in, 13500 lbf @ 3 in, 11900 lbf @ 6 in, 9750 lbf @ 9 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Stroke Length [Max] | 10.200 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Triple |
| Force @ 1 in Stroke | 13400 lbf |
| Weight | 22.0 LB |

