- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4650 lbf @ 2 in, 3850 lbf @ 4 in, 2550 lbf @ 6 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Weight | 7.5 LB |

