- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4650 lbf @ 2 in, 3850 lbf @ 4 in, 2550 lbf @ 6 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| Weight | 7.5 LB |

