- 8.8" Maximum Diameter
- 7.2" Stroke Length
- 2.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Compressed Height | 2.9 in |
| Force @ 2 in Stroke | 3600 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 2700 lbf |
| End Plate Diameter | 5 7/8 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1700 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1000 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3500 lbf @ 2 in, 2600 lbf @ 4 in, 1650 lbf @ 6 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Stroke Length [Max] | 7.200 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 1800 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 4800 lbf |
| Weight | 7.7 LB |

