- 8.8" Maximum Diameter
- 7.2" Stroke Length
- 2.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ Stroke (80 psi) | 3500 lbf @ 2 in, 2600 lbf @ 4 in, 1650 lbf @ 6 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1700 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 4800 lbf |
| End Plate Diameter | 5 7/8 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Compressed Height | 2.9 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 7.200 in |
| Force @ 6 in Stroke | 1800 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2700 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Double |
| Force @ 2 in Stroke | 3600 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 7.7 LB |

