- 8" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 2.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 1 in Stroke | 2900 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 2900 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3000 lbf @ 2 in, 2400 lbf @ 4 in, 1250 lbf @ 6 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Compressed Height | 2 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2300 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 800 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Force @ 6 in Stroke | 1250 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 1250 lbf |
| Weight | 5.5 LB |

