- 8" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 2.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Compressed Height | 2 1/2 in |
| Convolutions | Double |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2300 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 2900 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 800 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1250 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 1250 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 2900 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3000 lbf @ 2 in, 2400 lbf @ 4 in, 1250 lbf @ 6 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.5 LB |

