- 7" Maximum Diameter
- 5.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Style No. | YI-2B |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1450 lbf @ 4 in, 2150 lbf @ 2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2100 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Force @ 4 in Stroke | 1450 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Convolutions | Double |
| Bumpers | w/Bumpers |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Weight | 5.2 LB |

