- 7" Maximum Diameter
- 5.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet | 1/4 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 2100 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 1450 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Convolutions | Double |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1450 lbf @ 4 in, 2150 lbf @ 2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 5.2 LB |

