- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.3" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 800 lbf @ 4 in, 1700 lbf @ 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1700 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Stroke Length [Max] | 4.300 in |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Force @ 4 in Stroke | 800 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Convolutions | Double |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.1 LB |

