- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.3" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 800 lbf @ 4 in, 1700 lbf @ 2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Convolutions | Double |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1700 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 4 in Stroke | 800 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4.300 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Weight | 5.1 LB |

