- 16" Maximum Diameter
- 11" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Stroke Length [Max] | 8.300 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Convolutions | Double |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13600 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 3 in Stroke | 10900 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ Stroke (80 psi) | 11000 lbf @ 6 in, 12580 lbf @ 4 in, 13500 lbf @ 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Weight | 19.2 LB |

