- 16" Maximum Diameter
- 11" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 8.300 in |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 10900 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 13600 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 11000 lbf @ 6 in, 12580 lbf @ 4 in, 13500 lbf @ 2 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Weight | 19.2 LB |

