- 16" Maximum Diameter
- 11.4" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 11000 lbf @ 6 in, 12580 lbf @ 4 in, 13500 lbf @ 2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13600 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 10900 lbf |
| Stroke Length [Max] | 8 in |
| Convolutions | Double |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Weight | 19.2 LB |

