- 16" Maximum Diameter
- 11.4" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13600 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 11000 lbf @ 6 in, 12580 lbf @ 4 in, 13500 lbf @ 2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 10900 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Stroke Length [Max] | 8 in |
| Convolutions | Double |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Weight | 19.2 LB |

