- 13" Maximum Diameter
- 7.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 3 in Stroke | 5200 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 5200 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Convolutions | Double |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8450 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 5200 lbf @ 6 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Style No. | YI-2B |
| Weight | 12.4 LB |

