- 13" Maximum Diameter
- 7.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 6 in Stroke | 5200 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8450 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 5200 lbf @ 6 in |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 5200 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Weight | 12.4 LB |

