- 5.6" Maximum Diameter
- 4" Stroke Length
- 2.2" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Style No. | YI-1S |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3.800 in |
| Compressed Height | 2.2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4.300 in |
| Upper End Plate Diameter | 5.1 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 950 lbf |
| Blind Tap for Mounting | 3/8-16 UNC x 0.50 Deep |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 3 in Stroke | 950 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 960 lbf @ 3 in, 1140 lbf @ 1 in |
| Stroke Length [Max] | 4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1100 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Lower End Plate Diameter | 5.1 in |
| Weight | 1.9 LB |

