- 5.6" Maximum Diameter
- 4" Stroke Length
- 2.2" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Upper End Plate Diameter | 5.1 in |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4.300 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3.800 in |
| Blind Tap for Mounting | 3/8-16 UNC x 0.50 Deep |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 950 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4 in |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 3 in Stroke | 950 lbf |
| Lower End Plate Diameter | 5.1 in |
| Style No. | YI-1S |
| Force @ 1 in Stroke | 1100 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 960 lbf @ 3 in, 1140 lbf @ 1 in |
| Compressed Height | 2.2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 1.9 LB |

