- 14.6" Maximum Diameter
- 16.9" Stroke Length
- 8.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ 8 in Stroke | 8500 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | 8500 lbf |
| Style No. | YI-1R |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 6000 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | None |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8700 lbf @ 8 in, 8750 lbf @ 4 in |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 18 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 14 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 8.9 in |
| Force @ 2 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | N/A |
| Stroke Length [Max] | 16.900 in |
| Weight | 29.0 LB |

