- 14.6" Maximum Diameter
- 16.9" Stroke Length
- 8.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ 1 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 8500 lbf |
| End Closure | None |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 8.9 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | YI-1R |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 14 in |
| Force @ 4 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 18 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 6000 lbf |
| Stroke Length [Max] | 16.900 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8700 lbf @ 8 in, 8750 lbf @ 4 in |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Weight | 29.0 LB |

