- 14.6" Maximum Diameter
- 14.8" Stroke Length
- 7.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 11 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2500 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Style No. | YI-1R |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | 6100 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6000 lbf @ 12 in, 8600 lbf @ 8 in, 8650 lbf @ 4 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | None |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 16 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Compressed Height | 7.7 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 14.800 in |
| Force @ 3 in Stroke | 5800 lbf |
| Weight | 26.9 LB |

