- 14.6" Maximum Diameter
- 14.8" Stroke Length
- 7.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | 8400 lbf |
| Style No. | YI-1R |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | 5800 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6000 lbf @ 12 in, 8600 lbf @ 8 in, 8650 lbf @ 4 in |
| Force @ 12 in Stroke | 6100 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2500 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 16 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| End Closure | None |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 11 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Compressed Height | 7.7 in |
| Force @ 4 in Stroke | 8400 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Stroke Length [Max] | 14.800 in |
| Weight | 26.9 LB |

