- 9.4" Maximum Diameter
- 4.7" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 3100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1600 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3100 lbf @ 1 in, 2700 lbf @ 2 in, 1900 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Convolutions | Single |
| Force @ 2 in Stroke | 2700 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 4.8 LB |

