- 9.4" Maximum Diameter
- 4.7" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3100 lbf @ 1 in, 2700 lbf @ 2 in, 1900 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1600 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 2700 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 3100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Style No. | YI-1B |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Weight | 4.8 LB |

