- 8.7" Maximum Diameter
- 3.3" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| End Plate Diameter | 5 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2650 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 1600 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 3300 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1100 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 3 in, 3450 lbf @ 1 in, 3450 lbf @ 2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 4.7 LB |

