- 8.7" Maximum Diameter
- 3.3" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Convolutions | Single |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 2650 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 3/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1100 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 3 in, 3450 lbf @ 1 in, 3450 lbf @ 2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 3300 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1600 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 4.7 LB |

