- 7.7" Maximum Diameter
- 2.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1750 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 800 lbf @ 3 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Convolutions | Single |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Weight | 3.7 LB |

