- 7.7" Maximum Diameter
- 2.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1750 lbf |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 800 lbf @ 3 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2300 lbf |
| Weight | 3.7 LB |

