- 7.7" Maximum Diameter
- 3.2" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Compressed Height | 2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 2400 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Convolutions | Single |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 1350 lbf @ 3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1100 lbf |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Weight | 3.5 LB |

