- 7.7" Maximum Diameter
- 3.2" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 3 in Stroke | 1100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 1350 lbf @ 3 in |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Single |
| Force @ 1 in Stroke | 2400 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 3.5 LB |

