- 7" Maximum Diameter
- 4.8" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Stroke Length [Max] | 3.400 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2150 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 1600 lbf @ 2 in, 1025 lbf @ 3 in |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 1 in Stroke | 2000 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1025 lbf |
| Convolutions | Single |
| Weight | 3.7 LB |

