- 7" Maximum Diameter
- 4.8" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 1600 lbf @ 2 in, 1025 lbf @ 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1025 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Stroke Length [Max] | 3.400 in |
| Convolutions | Single |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 2000 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2150 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Weight | 3.7 LB |

