- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1" Belt Width
- 84 Teeth
- 10.027" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pitch Diameter | 10.027 in |
| Hub Projection | 0.55 in |
| Belt Width | 1 in |
| Bushing Series | 2517 |
| No. of Teeth | 84 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Belt Size | L |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Outside Dia. | 9.997 in |
| Finished Bore | N/A |
| Type | C-1 |
| Hub Dia. | 4.38 in |
| Weight | 23.24 LB |
| EAN or UPC | 782475576364 |

