- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1" Belt Width
- 84 Teeth
- 10.027" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Type | Taperlock |
| Belt Size | L |
| Hub Projection | 0.55 in |
| Belt Width | 1 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| No. of Teeth | 84 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Outside Dia. | 9.997 in |
| Hub Dia. | 4.38 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Bushing Series | 2517 |
| Finished Bore | N/A |
| Pitch Diameter | 10.027 in |
| Type | C-1 |
| Weight | 23.24 LB |
| EAN or UPC | 782475576364 |

