- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1" Belt Width
- 18 Teeth
- 2.149" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Belt Size | L |
| Belt Width | 1 in |
| Type | DF-1 |
| Pitch Diameter | 2.149 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Outside Dia. | 2.119 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Bushing Type | None |
| Hub Dia. | 1.56 in |
| Bore Range [Max] | 0.875 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 1.38 LB |
| EAN or UPC | 782475421619 |

