- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1/2" Belt Width
- 13 Teeth
- 1.552" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pitch Diameter | 1.552 in |
| Belt Size | L |
| Finished Bore | N/A |
| Type | DF-1 |
| Bushing Type | None |
| Hub Dia. | 1.13 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bushing Series | N/A |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Range [Max] | 0.75 in |
| Bore Range [Min] | 0.375 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 13 |
| Outside Dia. | 1.522 in |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 782475810659 |

