- 9 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Liquid Appearance
- Petroleum
description
- Long lasting, superior lubrication that resists water and salt spray. Drives out moisture that can cause electrical failures and hard starting. Penetrates deep through rust and corrosion to loosen frozen parts. Starts wet engines
applications
- Fishing reels, winches, pulleys, metal components, starts wet engines, frees rusted parts, as a corrosion inhibitor
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Dielectric Strength | 38,800 V |
| Appearance | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Color | Clear/Blue-Green |
| Container Size | 12 oz |
| Temperature Range [Min] | -50 °F |
| Net Fill | 9 oz |
| Use For | Corrosion Resistant, Moisture Resistant, Sliding Surfaces |
| Evaporation Rate | Slow |
| Container Type | Aerosol |
| Flash Point | 192 °F |
| Contains | Petroleum |
| NLGI No. | N/A - Spray |
| Odor | Pleasant |
| Plastic Safe | Not on all plastics |
| Lubricant Type | Multi-Purpose |
| Flammability | Flammable |
| Application | Marine |
| Weight | 9.0 LB |
| EAN or UPC | 78254060064 |
-
No Air Shipping


