- 9 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Liquid Appearance
- Petroleum
description
- Long lasting, superior lubrication that resists water and salt spray. Drives out moisture that can cause electrical failures and hard starting. Penetrates deep through rust and corrosion to loosen frozen parts. Starts wet engines
applications
- Fishing reels, winches, pulleys, metal components, starts wet engines, frees rusted parts, as a corrosion inhibitor
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Evaporation Rate | Slow |
| Temperature Range [Min] | -50 °F |
| Container Type | Aerosol |
| NLGI No. | N/A - Spray |
| Odor | Pleasant |
| Flash Point | 192 °F |
| Appearance | Liquid |
| Contains | Petroleum |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Color | Clear/Blue-Green |
| Dielectric Strength | 38,800 V |
| Container Size | 12 oz |
| Flammability | Flammable |
| Application | Marine |
| Lubricant Type | Multi-Purpose |
| Net Fill | 9 oz |
| Use For | Corrosion Resistant, Moisture Resistant, Sliding Surfaces |
| Plastic Safe | Not on all plastics |
| Weight | 9.0 LB |
| EAN or UPC | 78254060064 |
-
No Air Shipping


