- 01 Series Pillow Block
- 60 mm Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Pedestal | P 03 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Series | 01 Series |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Base Length | 11 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Metric |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Shaft Dia. | 60 mm |
| Housing Height | 7 in |
| Weight | 23.117 LB |
| EAN or UPC | 7316577499653 |

