- 01 Series Pillow Block
- 60 mm Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Shaft Dia. | 60 mm |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 7 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Series | 01 Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Metric |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Base Length | 11 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Pedestal | P 03 |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Weight | 23.117 LB |
| EAN or UPC | 7316577499653 |

