- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Base Length | 13 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Series | 01 Series |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Pedestal | P 04 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Base Width | 3 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Weight | 32.758 LB |
| EAN or UPC | 7316577339485 |

