- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Base Length | 13 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Series | 01 Series |
| Pedestal | P 04 |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Width | 3 in |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Weight | 32.758 LB |
| EAN or UPC | 7316577339485 |

