- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
- Conveyors
- Mechanical handling
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Base Length | 13 in |
| Pedestal | P 04 |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | 01 Series |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| End Type | Open End |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Expansion |
| Base Width | 3 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Weight | 32.692 LB |
| EAN or UPC | 7316577339454 |

