- 01 Series Pillow Block
- 3" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
- Conveyors
- Mechanical handling
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 13 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Base Width | 3 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Pedestal | P 04 |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Series | 01 Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Weight | 32.692 LB |
| EAN or UPC | 7316577339454 |

