- 01 Series Pillow Block
- 2 15/16" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Base Length | 13 in |
| Series | 01 Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Base Width | 3 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Pedestal | P 04 |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Weight | 32.956 LB |
| EAN or UPC | 7316577348746 |

