- 01 Series Pillow Block
- 2 15/16" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10 1/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 1 1/2 in |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Series | 01 Series |
| Pedestal | P 04 |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| End Type | Open End |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Base Width | 3 in |
| Base Length | 13 in |
| Weight | 32.956 LB |
| EAN or UPC | 7316577348746 |

