- 01 Series Pillow Block
- 2 15/16" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Series | 01 Series |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Base Length | 13 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10.25 |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Pedestal | P 04 |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Base Width | 3 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Weight | 32.89 LB |
| EAN or UPC | 7316577347596 |

