- 01 Series Pillow Block
- 2 15/16" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 3 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Series | 01 Series |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Base Length | 13 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Pedestal | P 04 |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10.25 |
| Weight | 32.89 LB |
| EAN or UPC | 7316577347596 |

