- 01 Series Pillow Block
- 2 7/16" Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Base Length | 11 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| Series | 01 Series |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Housing Height | 7 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Pedestal | P 03 |
| Weight | 22.946 LB |
| EAN or UPC | 7316577394699 |

